52MzM.png        Školní sportovní liga - Pohár ministra

 

 

Tisková zpráva
19. září 2014

Startuje Sportovní liga základních škol o Pohár ministra školství

Česká unie sportu společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Asociace školních sportovních klubů ČR odstartovali další projekt, tentokrát pro žáky základních škol, který prověří týmového ducha a motivuje děti k pravidelnému pohybu.

 

Sportovní liga základních škol o Pohár ministra školství nabídne žákům druhého stupně základních škol nebo odpovídajících ročníků víceletých gymnáziích z celé České republiky příležitost vydat se po stopách hvězd českého i světového sportu, především však osvojit si sport a pohyb jako součást pravidelných aktivit. Účastníci projektu budou o trofej soutěžit ve školním roce 2014/2015 v šesti sportovních odvětvích – atletice, minifotbalu, basketbalu, florbalu, volejbalu a házené.

 

„Jedním z cílů, se kterými jsem nastoupil do čela ministerstva, je prosadit zdravý životní styl našich dětí. K tomu pochopitelně patří pravidelná sportovní aktivita. Proto vznikla myšlenka Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství. Nejde o to, aby z účastníků této ligy vzešly za každou cenu nové sportovní hvězdy. Nejdůležitější je, aby si co nejvíc dětí osvojilo lásku ke sportu, a aby se jim každodenní aktivní pohyb stal přirozenou potřebou,“ říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, jenž převzal nad soutěží záštitu.

 

Od září letošního roku začalo v těchto disciplínách připravovat svá školní družstva více než dva tisíce organizátorů. Mladé závodníky čeká v následujících měsících hned několik důkladných a náročných prověrek. Týmy nejprve absolvují školní kola a ty, které se kvalifikovaly, se následně představí v okresních kolech. Odtud postoupí nejlepší výběry do krajských kol a na jejich vítěze už poté čeká účast v jednotlivých republikových finále. Ta se odehrají ve všech šesti odvětvích na různých sportovištích po celé České republice.

 

„Věřím, že Sportovní liga základních škol o Pohár ministra školství se stane významnou a oblíbenou akcí a že bude přijata převážnou většinou žáků i tělocvikářů kladně. Spojuje v sobě prvky soutěživosti, sounáležitosti a týmového ducha. Každý člen družstva je důležitý. Opravdu nám nejde o mimořádné výkony, rekordy a vítězství za každou cenu, ale o to, abychom žákům nabídli atraktivní a smysluplné pohybové aktivity,“ uvádí Václav Lešanovský, prezident Asociace školních sportovních klubů.

 

„Česká unie sportu vítá veškeré akce a soutěže, které jsou zaměřené na mládežnický sport. Sportovní liga základních škol o Pohár ministra školství je jednou z našich priorit a podpoříme ji organizačně, materiálně i metodicky. Jsem přesvědčen, že tento velice zajímavý a přínosný projekt bude žáky i jejich rodiče inspirovat, aby se věnovali sportu i v rámci mimoškolních aktivit. Doufám, že pohyb se v budoucnu stane automatickou součástí jejich každodenního života,“ přeje si Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

 

Prestiž Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství posiluje i účast významných sportovních osobností v roli patronů jednotlivých sportů. Patronát nad sezónou 2014/2015 převzali: Adam Sebastian Helcelet, (atletika – Pohár Rozhlasu s Českou spořitelnou), David Lafata (minifotbal), Jiří Zídek (basketbal), Jan Jelínek (florbal), Aleš Holubec (volejbal) a Jiří Motl (házená).

 

Podrobnosti k soutěži jsou k dispozici na: www.sportovniligazs.cz.

 

 

Lenka Angelika Tichá - tisková mluvčí České unie sportu, +420 602 231 674, ticha@cuscz.cz

 

 

Mediální partneři ČUS

Denik.cz Rozhlas.cz iSport.cz CeskaTelevize.cz

 

MenuX