10.03.2017 - Tomáš Maurer
počet přečtení: 406
vytvořeno 10.03.2017, upraveno 10.03.2017

Logo tiskové zprávy

Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40

Tisková zpráva
9.3. 2017

Sportovní ligu základních škol čekají finálové vrcholy před kamerami České televize

Sportovní ligu základních škol o Pohár ministryně školství letos čeká pořádně nabité jaro. Třetí ročník nejvýznamnější soutěže školní mládeže v České republice vyvrcholí od konce března do začátku června sérií republikových finále v šesti odvětvích. O cennou trofej budou v kategorii staršího žactva bojovat nejlepší chlapecká a dívčí družstva v atletice, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu. V září k nim nově přibude ještě sedmá disciplína – plavání. V minulém školním roce dokázala tato akce rozpohybovat 112 940 dětí.

 

Pořadateli Sportovní ligy základních škol jsou Asociace školních sportovních klubů ČR, Česká unie sportu a Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR. Jedním z vítězných kolektivů uplynulého ročníku byly také atletky Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně. A právě zde se uskutečnil 9. března za účasti ministryně školství Kateřiny Valachové, představitelů všech pořadatelských organizací a patrona atletických soutěží, čerstvého trojnásobného halového mistra Evropy v běhu na 400 metrů, Pavla Masláka symbolický start závěrečné fáze této soutěže.

 

„Moc fandím tomu, aby sport ve školách nebyl pouze součástí povinného tělocviku, ale stal se také volnočasovou a soutěžní aktivitou. Sportovní liga základních škol je z tohoto pohledu velice důležitou soutěží. Těší mě, že se do ní přihlásily další nové školy a že se v tomto roce aktivně zapojí také Česká televize. Nejde nám však jen o samotné sportovní měření sil a výkony, ale o to, aby do podpory soutěží zapojili všichni žáci ve škole, aby fandili a žili svým týmem i atmosférou,“ uvedla ministryně školství Kateřina Valachová, která přiznala, že jako školačka soutěžila nejčastěji v běhu na 1 500 metrů a ve štafetových závodech.

 

Jestliže v premiérovém ročníku Sportovní ligy základních škol 2014-2015 se do soutěžních aktivit zapojilo téměř 90 000 školáků, o rok později to bylo už o 25 000 víc. Vzhledem ke stále probíhajícím kvalifikacím ročníku 2016-2017 zatím nejsou známy ve většině odvětví finální počty účastníků, ale leccos o narůstajícím zájmu žáků prozrazuje například průběžná florbalová statistika. Zatímco loni ve florbalu startovalo 2 546 družstev z 1 680 škol, v této sezoně je to už 2 913 týmů z 1 942 škol. Podobnou vzestupnou bilanci naznačuje také dosavadní průběh ostatních odvětví.

 

„Český sport se po roce 2011, kdy ztratil svou loterijní společnost, dostal do určité sportovní i organizační bídy a nyní buduje nový systém. Ten vychází právě ze školního sportu. Školy se musejí stát hnacím motorem, aby byly děti vedené ke sportu a aby se mu mohly věnovat i ty ze sociálně slabšího prostředí. Velice mě těší, že Ministerstvo školství provedlo takové systémové kroky, aby Sportovní liga pokračovala i v příštích letech,“ řekl předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

 

Účastníci i fanoušci letošních republikových finále se dočkají zásadní změny v jejich prezentaci. Budoucí hvězdy českého sportu se totiž ocitnou na televizních obrazovkách – Česká televize bude prostřednictvím přímých přenosů na kanálu ČT sport vysílat rozhodující zápasy a soutěže v jednotlivých odvětvích.

 

„Česká televize tento projekt intenzivně podpoří. Finále Sportovní ligy základních škol chceme odvysílat v podobě, na jakou jsou diváci zvyklí z profesionálních soutěží, tedy i s doprovodem našich komentátorů a odborníků na dané sporty. Přímé přenosy z republikových finále jsou však jen první krok a základní kámen, jak s dětským sportem pracovat dál. Jsme připraveni k prezentaci poskytnout také náš kanál Déčko i nová média,“ slíbil výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

 

Velkou premiéru před televizními kamerami zažijí ve dnech 22. a 23. března účastníci závěrečného turnaje ve florbalu v Plzni.