12.04.2017 - Tomáš Maurer
počet přečtení: 376
vytvořeno 12.04.2017, upraveno 12.04.2017

Sportovci uklízeli Česko. Zlikvidovali přes tisíc tun odpadu

Tradiční jarní úklid opět významně pomohl zpříjemnit naše životní prostředí. Do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, která se uskutečnila 8. dubna a kterou podporuje také Česká unie sportu, se zapojilo více než 70 tisíc dobrovolníků. Mezi nimi byly tak stovky členů sportovních klubů a tělovýchovných jednot. Počet vyčištěných a upravených míst se blíží dvěma tisícům.

Celkem bylo odklizeno 1 080 tun odpadů, což představuje 15 kilogramů na jednoho účastníka. „My jsme sesbírali 160 kilogramů odpadu v osmi lidech,“ uvedla členka klubu kanoistiky v Železném Brodě Jiřina Brychcí. „Uklidili jsme celý náš sportovní a rekreační areál Paraplíčko. Likvidovali jsme následky zimy. Na turistické trase byly napadané větve, uklízeli jsme i spoustu odpadků, kteří tu lidé nechali, třeba i matrace, protože je zde oddychová zóna volného táboření.“

Na jednotlivých místech se zvelebovaly různé plochy či zařízení. Například v Ivančicích se předmětem úklidu stalo dětské hřiště. „Měli jsme tam za úkol vykopat bioodpad, naplnili jsme celou korbu multikáry,“ popsala Věra Ševčíková, zástupkyně volejbalového oddílu žen při TJ Slovan Ivančice. „Uklízíme takto už třetím rokem, letos se nás zapojilo asi dvacet.“

 

Součástí akce Ukliďme Česko je fotosoutěž snímků pořízených při úklidových akcích. Jaké příspěvky překvapí v kategorii Kuriozita? Během úklidů se už našlo leccos, například mixážní pult, hudební nástroje, nebo dokonce dvě plné urny. „Při úklidech na řekách nás zase překvapilo množství nálezů Moran – jen v brněnském úseku řeky Svratky z Jundrova do Komína, což je asi kilometr, jsme jich vylovili téměř desítku,“ vyprávěl další z organizátorů akce Radek Janoušek.

Akce Ukliďme svět, ukliďme Česko za podpory České unie sportu pokračuje plynule dál. V průběhu jara je v plánu ještě 400 úklidů, další průběžně přibývají.