Sedm miliard pro sport na rok 2018 je stále ve hře!

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta 4. 12. jednal s vedením hnutí ANO a nově zvolenými poslanci o navrácení částky 7 miliard korun do státního rozpočtu na financování sportu na rok 2018. Tu ještě jako ministr financí Andrej Babiš navrhl do rozpočtu v první polovině letošního roku. Návrh ale později zkrátila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová o jednu miliardu korun přesunem na financování inkluzí a do povinného plavání ve školách o dalších 300 milionů korun.  Již na květnové Valné hromadě ČUS vyjádřili delegáti sportovních svazů, tělovýchovných jednot a klubů ministryni Valachové nedůvěru. Nikdo další se k ČUS nepřipojil.

 

Vzhledem k tříměsíční zdravotní indispozici předsedy ČUS Miroslava Jansty se v dění nemohl angažovat a nikdo další se o výpadek peněz pro sport ve státním rozpočtu na rok 2018 nepostaral.  Šéf hnutí ANO Andrej Babiš připustil, že 7 miliard korun může být do rozpočtu vráceno s tím, že bude nejprve vyhodnoceno financování za rok 2017.

 

První znění návrhu státního rozpočtu na rok 2018 představilo ministerstvo financí již v červnu 2017. Součástí této zprávy bylo, v souladu s výdajovým výhledem na rok 2018 i v souladu se záměry vládní Koncepce Sport 2025, že návrh státního rozpočtu na rok 2018 počítá s navýšením výdajů na podporu sportu z 6 miliard korun na 7 miliard korun. Koncem června už bylo v návrhu rozpočtu MŠMT na sport plánováno pouze 5,9 miliard korun.

 

MenuX