Logo tiskové zprávy

Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40

Tisková zpráva
17.10.2018

Pavel Nedvěd pokřtil knihu 100 let českého sportu

Tečkou za oslavami 100 let českého sportu byl křest knihy mapující největší úspěchy domácích sportovců a týmů. O to se postarali v úterý 16. října v Klementinu Pavel Nedvěd a Kateřina Neumannová. A to za účasti předsedy ČUS Miroslava Jansty, šéfa autorského projektu Vladimíra Zemánka a Karla Hejny, spolumajitele nakladatelství Olympia.

 

Výpravná publikace Sto let českého sportu 1918 - 2018 nabízí ojedinělý pohled za kulisy českého sportu. Podrobně mapuje jeho historii i současnost a v období jednotlivých desetiletí připomíná nejdůležitější sportovní události a největší osobnosti. „Knihu jsem poprvé otevřel na stránce, kde bylo fotbalové mistrovství světa 1934. Jako malý kluk jsem hrál turnaj Františka Pláničky a mohl jsem se s ním vyfotit. Pro nás všechny je čest být v této knize,“ prohlásil Pavel Nedvěd, držitel Zlatého míče z roku 2003.

 

Viceprezident Juventusu Turín se nemohl zúčastnit oslav 100 let českého sportu, které se uskutečnily na státní svátek 28. září. Legendární sportovce nejprve přivítal na slavnostním obědě v noblesních prostorách Rudolfovy galerie pražského hradu prezident Miloš Zeman. Oslavy poté probíhaly na galavečeru ve Forum Karlín, kde se přítomní sportovci i televizní diváci v přímém přenosu dozvěděli výsledky ankety nejvýznamnějších momentů v jednotlivých dekádách.

 

„Byly to důstojné a krásné oslavy. Škoda, že končí období, kdy jsme vzpomínali na to hezké. Třeba by šlo ještě něco vymyslet a pokračovat v tom,“ prohlásila Kateřina Neumannová, zlatá olympijská medailistka. „Ke knize se určitě budu vracet a doufám, že své dceři budu moci připomenout historii českého sportu, kterou by měla znát, protože to podle mě patří k všeobecnému vzdělání.“

 

Obsáhlá rubrika Jak šel čas zaznamenává chronologicky stovky nejdůležitější výsledků a statistických informací. Množství ilustračních fotografií zachycuje zlomové okamžiky nejvýznamnějších sportovních akcí i klíčové osobnosti, které se podílely na největších úspěších. Kniha přináší také profily nejvýznamnějších postav českého sportu.

 

Knihu Sto let českého sportu 1918 – 2018 pokřtili slavní sportovci a předseda ČUS sportovně bidony, ve kterých byla voda. „Kniha dokumentuje radostné okamžiky a podstatné momenty. A rádi bychom v nich pokračovali,“ doplnil Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. „Zaznamenal jsem, že Pavel Nedvěd by se rád setkal s Ivanem Lendlem, s jeho tréninkovým vzorem. Nikdy ho prý osobně neviděl, což mohlo vyjít při oslavách 28. září. Zkusíme to napravit.“

 

Společně se sportovní legendy s předsedou ČUS vyfotografovali v Barokní knihovně v Klementinu. Kniha Sto let českého sportu 1918 – 2018 je volně prodejná a dostupná u nejlepších knihkupců, například v Olympii.

 

 

2359ZGN.jpg

MenuX