Logo tiskové zprávy

Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40

Tisková zpráva
10. října 2013

Ovlivňování výsledků je ve sportu nepřijatelné

Fotbalová aféra byla předmětem včerejšího jednání mezi  1. místopředsedou Českého olympijského výboru pro sport a předsedou České unie sportu  Miroslavem Janstou a předsedou Fotbalové asociace České republiky Miroslavem Peltou. Fotbalový svaz je jedním z největších sportovních svazů, které Česká unie sportu sdružuje a vedení organizace vnímá celou situaci okolo vyšetřování fotbalové kauzy velmi citlivě. Oba muži se shodli na tom, že je potřeba  koordinovat  postup ve věci boje současného vedení českého sportu proti ovlivňování výsledků.

 

Šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta informoval předsedu České unie sportu o součinnosti FAČR a Policie České republiky při současném vyšetřování případů ovlivňování fotbalových zápasů v nižších fotbalových soutěžích, právě on byl tím, kdo dal přibližně před rokem podnět k prověření orgánům činným v trestním řízení.

 

„Zjistili jsme závažné skutečnosti, které již nebylo možné řešit prostřednictvím disciplinární komise svazu, ani dalších sportovních orgánů. S Policií České republiky úzce spolupracujeme již rok a předáváme ji veškeré poznatky, které by mohly prokázat manipulace s výsledky zápasů. Současné vyšetřování je součástí naší dlouhodobé snahy očistit český fotbal. Policejní vyšetřování byla jediná možná cesta, orgány činné v trestním řízení mohou zasáhnout tam, kde jsme my jako sportovní svaz, jako občanské sdružení krátcí “, řekl k současnému policejnímu vyšetřování Pelta.

 

Miroslav Jansta zdůraznil, že současné vyšetřování musí být dotaženo úspěšně až do konce a viníci potrestáni.  

„Aféra ve fotbale je velká ostuda českých sportovců a pro nás také nová zkušenost, je potřeba vzít si z ní ponaučení. Proto jsou úzká spolupráce fotbalové asociace s policií a z ní získané poznatky velmi cenné. Musíme z ní získané závěry využít v rámci celého sportovního prostředí. Nikdo, v žádném sportu, si u nás nesmí ani pomyslet na to, že by se na sportu mohl nečestně obohacovat a pokud si sportovci nebudou zase jisti, že jejich sportovní úsilí je jediný faktor, který rozhoduje o vítězství, ztrácí sport smysl.“

 

Poznatky z fotbalové kauzy využije Česká unie sportu již v prosinci na  mezinárodním semináři, který pořádá v Praze  v rámci francouzského projektu financovaného EU, který se věnuje zjištění aktuálního stavu boje jednotlivých členských států proti ovlivňování výsledků sportovních zápasů.

 

 

Lenka Angelika Tichá - tisková mluvčí
+420 602 231 674
ticha@cuscz.cz

 

 

MenuX