Průzkum: Z více než 37 tisíc sportovců se nakazila při tréninku necelá jedna desetina procenta

Během minulého týdne probíhal průzkum, do kterého se zapojilo 3248 klubů z více než osmi převážně kolektivních sportů. Hlavním cílem bylo zjistit, kolik lidí se nakazí během organizovaných tréninků Covidem-19 na venkovních hřištích. A z celkových 37 134 sportovců uvedlo trénink jako místo nákazy 25 hráčů, což je 0,07 %. „Stát nám podobná data doposud nebyl schopen předložit, tak jsme provedli vlastní průzkum. Výsledky nejsou pro nás překvapivé, podobná čísla vycházela také v jiných zahraničních studiích. Organizované tréninky na venkovních hřištích jsou bezpečné a pro děti v současné době nutné,“ prohlásil Antonín Plachý, vedoucí úseku trenérů Fotbalové asociace České republiky.

 

Právě od minulého týdne se mohly rozjet organizované tréninky pro amatéry na venkovních sportovištích, a to v režimu šesti dvojic v desetimetrových rozestupech. Zástupci sportu v rámci dotazníkového průzkumu zkoumali, kolik lidí se v období od 12. do 18. dubna během nich nakazilo, ale také jaký počet sportovců se dostavil na trénink již s Covidem-19. „Riziko přenosu považujeme za minimální, což dokazuje, že se přímo na organizovaných trénincích nakazilo 25 sportovců. Z toho většina z nich byla nad 18 let,“ upřesnil Antonín Plachý.

 

Hlavním místem nákazy Covid-19 u sportovců bylo jiné místo. Nejčastěji se jednalo o rodinu (39 %), k přenosu viru došlo přes kamaráda/ku (13 %) nebo ve škole (11 %). „Jsme připraveni podobné výzkumy ve sportovním prostředí realizovat klidně každý týden, abychom měli přehled. Aktuální čísla jsme představili náměstkovi ministerstvu zdravotnictví Martinu Havrdovi nebo hlavní hygieničce,“ prohlásil Michal Ježdík, vedoucí sportovně metodického úseku České basketbalové federace.

 

Do průzkumu se zapojilo 2572 fotbalových klubů, 483 týmů ledního hokeje nebo skoro sto basketbalových celků. Sportovní prostředí si stále přeje větší rozvolnění, a to nejlépe ve dvaceti lidech venku a za omezených podmínek spustit tréninky také ve vnitřních sportovištích. „Pro vládní představitele je mantrou pro uvolňování hranice 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Když jsme se jich ptali na důvody tohoto klíčového čísla, nebyli nám ho schopní vysvětlit. Přitom v Evropě se trénuje venku bez většího omezení. Bohužel jsme nedostali od ministra zdravotnictví jasné argumenty k tomu, proč jsou organizované tréninky venku nebezpečné,“ tvrdil Antonín Plachý, jeden z hlavních iniciátorů výzkumu.

 

Zástupci sportu požadují větší rozvolnění

V pátek bude pokračovat jednání Miroslava Jansty z České unie sportu a Zdeňka Ertla ze Sdružení sportovních svazů ČR s ministrem zdravotnictví a epidemiology. A budou dále požadovat, aby se zvýšil počet lidí na venkovních sportovištích. „Přijdeme znovu s argumenty, budeme  poukazovat na výsledky tohoto průzkumu a dožadovat se toho, aby se zvýšil počet lidí na venkovních sportovištích a tréninky se rozvolnily do uchopitelnějšího módu. Obáváme se, že současné rozdělení na dvojice s rozestupy nebudou kluby dodržovat, to je neudržitelné, nabízíme epidemiologům uchopitelnější řešení, díky kterému naženeme mládež do organizovaných tréninků a vyhneme se živelnému a nebezpečnějšímu sportování bez strana musí reagovat, ne stále bezdůvodně odmítat,“ prohlásil Jansta.

 

Po sobotním jednání je jasné, že od pondělí 26. dubna se budou podmínky pro organizované sportování měnit.. „Bohužel v kontextu toho, že v Evropě se už trénuje venku normálně a třeba i v Česku mohou děti využívat parky s prolézačkami v podstatě bez omezení, působí toto nařízení pro sportovce nepochopitelně. Ohlasy na tento způsob rozvolnění nebude i vzhledem k lepšímu počasí funkční. Nutně potřebujeme praktičtější způsob organizace tréninků,“ doplnil Zdeněk Ertl.

 

Také Fotbalová asociace ČR a Unie českých fotbalových trenérů volá pro větším rozvolnění na venkovních hřištích, a to od 26. dubna. „Nesouhlasíme s navrhovanými šesti metry mezi dvojicemi. Je to magické číslo, které nemá žádnou vědeckou oporu a zvýší odpor lidí z praktického života. Neradi bychom podněcovali spory mezi policií a sportujícími dětmi v bezpečném venkovním prostředí,“ prohlásil Roman Michálik, manažer UČFT.

 

V Evropě se sportuje při incidenci 200

Z úterního jednání sportovních metodiků, Národní sportovní agentury s ministerstvem zdravotnictví rovněž vyplynulo, že pro větší rozvolnění ve sportu je klíčová incidence 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel. „S tím nesouhlasíme, protože v jiných zemích trénují při incidenci 200 nakažených na sto tisíc obyvatel. Na incidenci 200 je celá republika už nyní. Navíc tréninky probíhají v uzavřených skupinách hráčů jednoho týmu, takže není problém s trasováním. Z našeho průzkumu plyne incidence 66 nakažených sportovců na 100 tisíc obyvatel,“ prohlásil Antonín Plachý, podle kterého by se pod incidenčním číslem 100 mohly rozjet utkání a soutěže za přísných organizačních opatření. „Nejdříve by se mohlo jednat o krajské soutěže a řídili bychom se krajským incidenčním číslem.

 

Rozložení odpovědí dle sportů

 

 

Sport

Odpovědí

%

Atletika

11

0,3

Basketbal

95

2,9

Florbal

28

0,9

Fotbal

2572

79,2

Házená

8

0,2

Lední hokej

483

14,9

Tenis

1

0,0

Volejbal

22

0,7

Jiný organizovaný sport

28

0,9

Celkem

3248

100

                                         

 

 

Nákaza u hráčů napříč sporty

                                    

Trénink napříč sporty

Klubů

3 248

Trénujících hráčů

37 134

Nakažených

246 (0,66 %)

 - v rodině

96 (39 %)

 - ve škole

28 (11,4 %)

 - na tréninku

25 (10,2 %)

 -  od kamaráda/ky

33 (13,4 %)

 - neznámo kde

64 (26 %)

 

MenuX