Logo tiskové zprávy

Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40

Tisková zpráva
4. 2. 2020

 

Národní sportovní agentura zahájila svou činnost

 

Úvodní tiskovou konferencí oficiálně představila svou činnost nově založená Národní sportovní agentura, ústřední orgán státní správy. Zahajovací tisková konference proběhla symbolicky v aule historické budovy Tyršova domu na Malé Straně v Praze. Za přítomnosti novinářů zde byla představena vize financování českého sportu, Roadshow po všech krajích ČR, odhalena byla Národní rada pro sport.

 

„Pro mě a naši vládu je sport velmi důležitý a budeme navyšovat prostředky sportovcům. Od roku 2013 dosáhl celkový nárůst podpory sportu ze státního rozpočtu 141 procent. Letos tak půjde celkem o 7,2 miliardy Kč. S projektem Národní sportovní agentury jsme přišli proto, aby se peníze do sportu dostávaly transparentně,“ uvedl premiér ČR Andrej Babiš.

 

V systému financování je proto klíčový program Můj klub, jehož prostřednictvím se posílají dotace na děti a trenéry přímo do oddílů. Premiér Andrej Babiš kvůli němu jednal na ministerstvu školství, protože loni administrativní chyby připravily 337 klubů celkem o 80 milionů korun. Toho by se chtěla Agentura pod vedením Milana Hniličky vyvarovat.

 

„Český sport je po pádu Sazky podfinancovaný, problém je hlavně ve sportovní infrastruktuře. Podařilo se nám vyjednat na vládě navýšení financí do sportu na dvojnásobek a v navyšování chceme pokračovat,“ uvedl předseda Hnilička, bývalý hokejový brankář a olympijský vítěz, nyní poslanec a vládní zmocněnec pro sport.

 

Ten představil nově složení poradní orgán nazvaný Národní rada pro sport, ve které je 27 osobností, které by měly s budoucností českého sportu pomáhat. „Vznik agentury je vyústěním několikaletého úsilí ČUS, která byla hlavním iniciátorem této myšlenky a záměr několikrát odsouhlasila ve svých usneseních na Valných hromadách. ČUS je zcela otevřená jakékoliv součinnosti s cílem urychlit, rozšířit, posílit a současně zjednodušit financování sportu v celé jeho šíři. Chceme být partnerem pro přínosné změny,“ prohlásil předseda České unie sportu Miroslav Jansta a také jeden z členů Rady s tím, že nyní bude celá česká veřejnost vědět, kdo je hlava českého sportu.

 

„Jsme rádi, že Národní sportovní agentura počítá s oblastí sportu pro všechny. Jsem připravena zde hájit zájmy této oblasti, kterou považuji za klíčovou pro zdravý rozvoj české společnosti. Věřím, že sport pro všechny bude podporován stejně jako sport výkonnostní,“ uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

 

Součástí Rady je i několik českých sportovních legend jako hokejista Jaromír Jágr, fotbalista Pavel Nedvěd, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, oštěpařka Barbora Špotáková či tenista Radek Štěpánek.

 „Reprezentovat pro mě bylo vším. Vždycky jsem chtěl pomoci českému sportu a říkal jsem to už v průběhu sportovní kariéry. Navazuji na dlouhodobou spolupráci s Milanem Hniličkou a doufám, že bude i nadále úspěšná,“ řekl Štěpánek, který byl na tiskové konferenci osobně přítomen. S Hniličkou úzce spolupracují dva místopředsedové Ivo Lukš a Michal Janeba.

 

„V současnosti budujeme úřad, přijímáme postupně zaměstnance a nastavujeme vnitřní procesy. Je to dlouhodobý proces, který je ale nutné udělat bezchybně a přistupujeme k tomu s dostatečnou vážností,“ uvedl Janeba, který má na starosti vnitřní strukturu Agentury. „Kompletně jsme přepracovali program Můj Klub, který přejímáme od MŠMT. Navíc jsme vytvořili úplně nový dotační program Kabina na podporu obnovy šaten v těch nejmenších sportovních klubech. Rozdělování financí budeme mít kompletně na starosti od roku 2021,“ dodal Lukš, v jehož kompetenci je financování sportu a dotační programy.

MenuX