Logo tiskové zprávy

Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40

Tisková zpráva
18.9.2018

2339OTg.png

2340MTR.png

 

Na oslavy 100 let českého sportu dorazí největší legendy

 

Státní svátek 28. září bude ve znamení velkolepých oslav 100 let českého sportu. K dnešnímu dni potvrdilo účast 147 mistrů světa a zástupců ze 106 sportovních svazů a organizací. Dorazit by měli Pavel Nedvěd, Jaromír Jágr, Ester Ledecká, bratři Pospíšilové, Roman Šebrle, Jozef Pribilinec, Dana Zátopková, Barbora Špotáková, Jan Železný, Martina Sáblíková, Kateřina Neumannová, Dominik Hašek, Jan Kodeš i další bývalé či současné legendy. Oslavy se budou skládat ze dvou částí, které proběhnou ve dvou různých lokalitách – na pražském hradě a ve Foru Karlín. Slavnostní večer bude živě na svých programech přenášet Česká televize.

 

Akci organizuje Česká unie sportu ve spolupráci s Českou televizí, Českou obcí sokolskou a  Českým olympijským výborem. „Sport byl vždycky hybatelem dějin, vždyť při vzniku naší republiky sehráli rozhodující úkolu Sokolové. Česká unie sportu dlouhodobě vyhlašuje nejlepší sportovce okresu a kraje, ale touto akcí chceme vzdát hold generacím sportovců, kteří úspěšně reprezentovali Československo a poté i Českou republiku,“ uvedl  Miroslav Jansta, předseda ČUS.

 

První část bude zaměřená na vyhlášení ankety o největší sportovní momenty jednotlivých dekád. Půjde o atraktivní program a zakončení několikatýdenní kampaně. Zazní ty nejvýznamnější události české sportovní historie, o kterých rozhodovali televizní diváci a sportovní akademie složená z několika skupin odborníků ze sportovního prostředí, hlasováním na webu České televize. Vyvrcholením celého večera bude přímý televizní přenos.

 

Česká televize výroční 100 let republiky pojímá ve velkém. Sport je pro nás významná oblast. Od července  jsme vysílali anketu Největší momenty 100 let sportu. Jsou tam výsledky, které jsou očekávané, ale také výsledky, které jsou rozhodně překvapivé,“ prohlásil Petr Dvořák, ředitel České televize. „Taková sestava sportovních osobností, kterou se podaří dát dohromady, se už asi nikdy nesejde. Jsme moc rádi, že jako Česká televize u toho budeme.

 

Tiskové konference se zúčastnil také Milan Nový, hokejová legenda a dvojnásobný mistr světa. „Těším se moc, budou tam sportovci, které jsem doposud viděl pouze v televizi. Rád bych si udělal fotografii s Pavlem Nedvědem.“ Další mistrem světa na prezentaci tohoto projektu byl Martin Koukal. „V rámci ankety jsem samozřejmě hlasoval. Nejtěžší volba byla pro mě u dekády na přelomu tisíciletí,“ dodal mistr světa v běhu na lyžích na 50 kilometrů. 

 

Jsem velký nadšenec českého a československého sportu. V anketě jsem také poctivě hlasoval. Co se týká úspěchů za tenis, tak bych musel jmenovat Martinu Navrátilovou, samozřejmě také Ivana Lendla,“ prozradil Petr Pála, kapitán fedcupového týmu. „Pro mě byl největší zážitek hokejové Nagano, to je podle mého názoru náš největší sportovní úspěch,“ prohlásil Pavel Kuka, fotbalový vicemistr Evropy z roku 1996.

 

O vítězích jednotlivých dekád vedle diváckých hlasů rozhodovala odborná akademie složená z předsedů sportovních svazů a spolků, sportovních legend, sportovních novinářů a organizátorů velkých sportovních projektů.

 

 

100 let sportu ve zkratce

 

Oslavy se budou skládat ze dvou částí, které proběhnou 28. 9. 2018 ve dvou různých lokalitách.

 

Akci zahájí slavnostní oběd v prostorách Rudolfovy galerie a Rothmayerova sálu na Pražském hradě za účasti největších sportovních osobností a legend – medailistů z olympijských her či mistrovství světa – reprezentujících v minulých letech Československo, resp. v současné době Českou republiku. Zúčastní se také představitelé vlády ČR,  zástupci vedení České unie sportu, České obce sokolské i Českého olympijského výboru a představitelé národních sportovních svazů. Slavnostního oběda se zúčastní také prezident České republiky Miloš Zeman.

 

Ve Foru Karlín se uskuteční dvoudílný slavnostní večer, který bude živě na svých programech přenášet Česká televize.

 

Sto let sportu – vyhlášení největších momentů
ČT2 (19:40 – 20:50 hod.)

 

Sto let sportu – galavečer českého sportu
ČT1 (20:55 – 22:10 hod.)

 

 

Na pódiu se vystřídají: Ester Ledecká, bratři Pospíšilové, Roman Šebrle, Jozef Pribilinec, Dana Zátopková, Barbora Špotáková, Jan Železný, Pavel Nedvěd, Martina Sáblíková, Kateřina Neumannová, Jaromír Jágr, Dominik Hašek či Jan Kodeš.

 

Vzhledem k významu akce se na přenosu budou podílet hned čtyři špičkoví moderátoři:

 

Tři z Česka – Lucie Výborná, Marek Eben a Libor Bouček - a vzhledem k historii Československa – rovněž Slovenka Adela Banášová Vinczeová. V exkluzivních hudebních vystoupeních se představí například Ondřej Havelka či Marta Kubišová.

MenuX