Městský soud znovu očistil zástupce ČUS a samotnou organizaci. Postupovali jsme správně, prohlásil Miroslav Jansta

 

cusUž podruhé Městský soud v Praze v celém rozsahu zprostil obžaloby předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, generálního sekretáře Jana Boháče a samotnou organizaci v kauze údajného zneužívání sportovních dotací. Státním zástupcem navrhované několikaleté tresty soudkyně neakceptovala. Státní zástupce se podle praxe opět proti vynesenému nepravomocnému rozsudku odvolal.

 

„Opakovaným a rozšířeným dokazováním se ještě pevněji potvrdilo, že jsme postupovali v souladu se zákony a nikoho jsme nepoškodili. Upozornili jsme na zmanipulovaný výpočet dotací připravený řadovou úřednicí MŠMT, kterou Český olympijský výbor opakovaně vozil na olympijské hry, a poskytoval jí a dalším úředníkům MŠMT další nepochopitelné výhody. Státní zástupce v celém procesu trvale ignoruje všechny důkazy hovořící v náš prospěch a řízení protahuje, na což ho výslovně upozornil soud. V našem případě zbytečný proces je už pro ČUS únavný a po provedeném dokazování zcela absurdní, poškozuje celý sport a stojí daňové poplatníky velké peníze,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS.

 

Státní zástupce obvinil zástupce největší české sportovní střešní organizace v červenci roku 2017. Kauza se týkala tehdejšího dotačního programu na činnost střešních sportovních organizací, ve kterém se přidělovaly prostředky z MŠMT nejen pro ČUS, ale také Českému olympijskému výboru, České obci sokolské, Sdružení sportovních svazů ČR a dalším spolkům. Jenže návrh dotací, který předložila úřednice expertní hodnotící komisi, byl zcela bez výpočtů, bez zohlednění hodnot parametrů vypsaných kritérií v dotační výzvě, zcela zásadně diskriminoval řadu žadatelů včetně ČUS, a zvýhodňoval zejména Český olympijský výbor.

 

V návrhu MŠMT na rozdělení na rok 2017 měla obdržet ČUS částku 48 milionů korun, ČOS 46 milionů korun a ČOV 60 milionů. Přitom v klíčových kritériích byla ČUS v hodnotách parametrů jasně nejsilnější (počet územních pracovišť, hodnota spravovaného majetku, členská základna).

 

„Byl jsem souzený za to, že jsem upozornil na manipulaci úřednice, která na pozvání předsedy ČOV jezdila na lukrativní zájezdy. Přitom jsme byli součástí odborných poradních orgánů MŠMT, a kdybychom se nebránili, poškozena by byla nejenom naše organizace, ale také další žadatelé. Na nápravě prokazatelně vadného návrhu dotací se jednomyslně shodla celá hodnotící komise MŠMT. Všichni věci znalí experti zkorigovali návrh dotací do hodnot podle kritérií. Za to jsme ČUS a my, dva její zástupci, souzeni. Nemohli jsme za to, že ministerstvo za vedení Kateřiny Valachové bylo v oblasti sportu personálně a odborně paralyzované,“ řekl Miroslav Jansta.

 

Městský soud již nepravomocně osvobodil zástupce ČUS v listopadu roku 2021. V září 2022 vrchní soud zrušil rozsudky u všech obžalovaných (mj. u Miroslava Pelty a Simony Kratochvílové) a vrátil případ zpět Městskému soudu v Praze, který se případem musel znovu zabývat. V opakovaném řízení doplnil dokazování a vyslechl řadu nových svědků.

„Celý případ se už táhne opravdu dlouho. Naštěstí tahle absurdní kauza nezastavila ČUS v poskytování servisu a služeb našim členským organizacím ani v úsilí vylepšovat podmínky pro sport v našem státě. Naopak jsme se za tu dobu vnitřně semkli a posílili. Vše jsme veřejnosti trpělivě vysvětlovali, zároveň úspěšně bojovali za sportovní kluby nebo svazy v době koronavirové pandemie či energetické krize. V tom rozhodně i nadále nepolevíme,“ uvedl Miroslav Jansta.

MenuX