Logo tiskové zprávy

Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40

Tisková zpráva
10. 5. 2019

 

Kniha 100 let českého sportu 1918–2018 obdržela prestižní literární cenu Miroslava Ivanova

 

V souvislosti s loňským stým výročím české státnosti i českého sportu iniciovala Česká unie sportu významný počin – vznik výpravné a obsahově rozsáhlé knihy s názvem „100 let českého sportu 1918–2018“. Nyní se kolektivu autorů této publikace dostalo prestižního ocenění. V rámci 25. ročníku mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti obdržel jednu z pěti udělovaných cen Miroslava Ivanova. Tu převzali 10. května v průběhu slavnostního vyhlášení ve Velkém sálu Výstaviště zástupce ČUS Ladislav Malý a Karel Hejna, ředitel nakladatelství Olympia, které knihu loni vydalo.

 

Ceny Miroslava Ivanova uděluje od roku 2001 v pěti kategoriích Klub autorů literatury faktu společně s rodinou spisovatele.

 

„Tohoto ocenění si nesmírně vážíme, zvláště když v roce stého výročí české státnosti vzniklo mnoho dalších knih z oblasti historie, kultury i společenského života. To, že volba porotců padla právě na sportovní tematiku, je pro nás dokladem toho, že sport představuje nejen obrovský fenomén, ale že se nám podařilo vytvořit skutečně ojedinělé a reprezentativní dílo,“ uvedl Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

 

Publikace „100 let českého sportu 1918–2018“ vyšla nákladem osm tisíc výtisků v nakladatelství Olympia a její slavnostní křest se uskutečnil 15. října loňského roku v pražském Klementinu za účasti předsedy ČUS Miroslava Jansty a dvojice skvělých sportovců – Kateřiny Neumannové a Pavla Nedvěda. V následujících týdnech byl celý náklad vyprodán.

 

Zcela unikátní publikace nabízí detailní pohled za kulisy českého sportu a představuje svým rozsahem i pojetím soubor informací, které zatím nebyly v takové míře, a tak komplexně v České republice zpracovány. Podrobně mapuje českou sportovní historii i současnost a v období jednotlivých desetiletí připomíná nejdůležitější sportovní události a největší osobnosti. Obsáhlá rubrika Jak šel čas zaznamenává chronologicky stovky nejdůležitější výsledků a statistických informací. Množství ilustračních fotografií zachycuje zlomové okamžiky nejvýznamnějších sportovních akcí i klíčové osobnosti, které se podílely na největších úspěších.

 

„Kniha vznikala víc než rok a podílel se na ní kolektiv pěti autorů, zkušených sportovních novinářů a publicistů. Kromě širokého shrnutí dostupných faktů obsahuje také mnohé, dosud málo známé informace, příběhy nebo fotografie z časů, kdy se formoval samostatný český sport,“ řekl Vladimír Zemánek, vedoucí oceněného autorského kolektivu a koordinátor komunikace České unie sportu.

 

2470NTN.jpg

 

2469ZDg.jpg   

 

Zástupci České unie sportu a nakladatelství Olympia Ladislav Malý a Karel Hejna převzali na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy prestižní literární cenu Miroslava Ivanova za publikaci 100 let českého sportu 1918–2018.

 

 

2471ZjI.jpg

 

Převzetí literární ceny Miroslava Ivanova asistovali také sportovní osobnosti – atleti Imrich Bugár a Ludmila Formanová či fotbalista Horst Siegl.

MenuX