20.09.2019 - Tomáš Maurer
počet přečtení: 2593
vytvořeno 20.09.2019, upraveno 20.09.2019

Logo tiskové zprávy

Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40

Tisková zpráva
19. září 2019

Sportovní kluby a tělovýchovné jednoty stále čekají na dotace od MŠMT. Česká unie sportu v terénu situaci uklidňuje

Skoro šest tisíc sportovních klubů a tělovýchovných jednot podalo v minulém roce žádost o dotace z ministerstva školství na rok 2019. Jenže podle odhadu okresních pracovišť České unie sportu prostředky z programu Můj klub stále velké části žadatelů nedoputovaly. Tím, že je druhá polovina září, je situace v klubech značně nervózní. „Denně naše servisní pracoviště kontaktují desítky předsedů a dotazují se, co mají dělat. V říjnu nebo listopadu budou kluby opravdu složitě statisícové nebo milionové částky spotřebovávat,“ upozornil Marek Hájek, místopředseda České unie portu. Ministerstvo na dotaz ČTK uvedlo, že by do konce září měly kluby dostat minimálně stejnou částku jako loni a všechny peníze by měly být vyplaceny do konce října.

 

Z neinvestičního dotačního programu Můj klub čerpají TJ/SK prostředky na činnost, odměny trenérům nebo na provoz a údržbu svého majetku. Přímý způsob financování do klubů iniciovala před několika lety Česká unie sportu a současně nabídla součinnost při administraci. Podle aktuálních oficiálních informací z webu MŠMT byla během letošního srpna v rámci výzvy programu Můj klub ministerstvem navržena dotace u 4 100 žadatelů. „To ovšem neznamená, že dotace byly vyplaceny. Navíc u některých klubů jsou žádosti zasílány k přepracování a jejich zástupci tak s námi konzultují, jak dále postupovat. Ministerstvo to při současném počtu žádostí nemá jednoduché, větší aparát prostě nemá. Situaci se snažíme uklidnit a všem, kdo nás o to požádají, s administrací pomoci,“ dodal Marek Hájek.

 

Česká unie sportu má po České republice 89 územních pracovišť, jejichž zaměstnanci přímo v terénu v případě zájmu pomáhají klubům s administrací tohoto programu a dalšími formálními záležitostmi.  Dle vyjádření klubů nadělala komplikace tzv. dotační „kalkulačka“, díky které se kluby dozvěděly informaci o možné výši dotaci během vyplnění žádosti. „Ve formuláři žádosti bylo napsáno, že MŠMT pouze doporučuje si podle kalkulačky výši dotace spočítat. Mnoho klubů podle svých reálných potřeb zažádalo o vyšší částky, než jim vyšlo dle kalkulačky a tím se dostalo do problémů – jejich žádosti ministerstvo vrací k přepracování. Dozvěděly se, že rozpočet vypočtený dle kalkulačky byl maximální možný, a MŠMT údaj z kalkulačky staví jako klíčový pro výši dotace. Dobrý nástroj, ale nešťastně vysvětlený,“ popsal Marek Hájek z České unie sportu. 

 

MŠMT nestačí komunikovat, nejhorší je nejistota

Tisíce sportovních klubů a tělovýchovných jednot tak v září čeká na důležitou podporu ze státu. Některé z nich se musí zadlužit nebo prostředky sehnat z dalších zdrojů. „Nejhorší je ta nejistota. Kdyby nám někdo z ministerstva dal příslib, že peníze obdržíme, pak je nám jedno, zda budou poslány v červnu nebo v říjnu. Důležité je pro nás plánování, které souvisí s provozem areálu, údržbou hřišť a s nákupem sportovního vybavení,“ popsal praxi Martin Spurný, předseda TJ EMĚ Mělník. „Pro nás je každá koruna životně důležitá. Pokud peníze z ministerstva nedostaneme, budeme muset provoz značně utlumit.“

 

Na dotaci z programu Můj Klub dosáhnou pouze kluby a jednoty za předpokladu, že mají ve svých členských strukturách minimálně dvanáct dětí. „Až v průběhu července jsme se dozvěděli, že naše žádost splňuje požadavky MŠMT, ale do dneška nevíme, zda peníze opravdu obdržíme,“ dodal předseda Jaroslav Knechtl ze Slavoje Bohušovice nad Ohří, kde si naplánovali pro dvě mládežnická mužstva soustředění na léto. „Počítali jsme s tím, že státní prostředky dostaneme na jaře nebo před létem. To jsme ale museli zrušit. Teď moc nevíme, jak dotace koncem září vyúčtujeme. Nic mě zatím nenapadá.“

 

Trenéry mládeže z vlastních zdrojů platí zatím v Tenisovém klubu Černošice. „Staráme se o 105 dětí, nemůžeme takovou tenisovou školu rozpustit a trenéry vyhodit. Zároveň musíme zaplatit během sezony za elektriku a za vodu, a pokud neobdržíme dotace z programu Můj klub, budeme na nule. Vůbec to není příjemná situace,“ tvrdil předseda Hynek Trnka. S odměny pro trenéry počítá také v Piranhas Beroun. „Dotace chceme dále využít za pronájem tělocvičny a výjezdy na turnaje. Pokud nedorazí, klub se dostane na nulu a budeme brát z rezervy,“ doplnil zakladatel baseballového a softbalového klubu Michal Maryška.  

 

Česká unie sportu je stále připravena v terénu pomáhat sportovním klubům a tělovýchovným jednotám. „Jsme schopni žádosti klubům i administrovat, kdyby to metodika umožňovala. Proces by se zrychlil. Od náměstka z MŠMT Karla Kováře máme písemně doloženo, že TJ/SK, které mají žádosti o dotaci zpracované nebo kontrolované Servisními centry sportu ČUS, mají dokumentaci v pořádku a finance tak mohou mít dříve vyplacené.  Využít služeb ČUS se vyplácí i při vyúčtování dotace. Smůlu budou mít letos ty TJ/SK, které nemají úplné vyúčtování loňské dotace. Většinou jde o formality, ne o doložení účelu čerpání, ale o dotaci asi přijdou,“ dodal Marek Hájek.