Jak MŠMT v čele s Kateřinou Valachovou od května mátlo veřejnost

 

Česká unie sportu nabízí výčet nepravd, které bývalá ministryně školství Kateřina Valachová vysílala v souvislosti s krizí ve financování sportu do médií. Pro ukázku vybíráme některé z nich a rovnou uvádíme, jaký je reálný a aktuální stav věcí. Posuďte sami.

 

1) Valachová: Svazům budou v červnu vyplaceny zálohy

Začátkem května policie zadržela a vyšetřovala několik lidí ze sportovního prostředí kvůli podezření, že domlouvali rozdělování peněz na investice. Ministryně školství Kateřina Valachová obratem úplně zastavila vyplácení některých neinvestičních programů. 12. května ale v prohlášení veřejně přislíbila, že „…v červnu budou vyplaceny svazům zálohy (z Programu V, pozn. red.) ve výši minimálně poloviny loňské dotace. A neinvestiční dotační programy nově složená komise prověří.“  

Realita:  Žádné zálohy svazům se nekonaly. Přitom peníze z Programu V na provoz svazů měly být vyplaceny do konce března. Na účtech MŠMT již byly prostředky k dispozici. Místo toho MŠMT vyhlásilo novou výzvu v Programu V, ovšem se zcela novým výkladem  zásad, které navíc ani nejsou určeny přidělování dotací ve sportu,  které jsou pro financování svazů zcela nevhodné, a řada stanovených podmínek je pro sport zcela nesplnitelných. Nová  výzva je současně v rozporu s řadou zákonných a podzákonných norem, včetně Zákona č. 115/2001 o podpoře sportu a usnesení vlády z 27. června 2016 č. 593 - Hlavní oblasti státní dotační politiky vůči nestátním neziskovým organizacím pro rok 2017. Takto pokřivené podmínky přijalo jenom 28 svazů, z drtivé většiny s malou členskou základnou. Do dnešního dne (27. června) je 80% sportovních svazů bez peněz, minimálně do srpna, dle aktuálního vyjádření nového ministra,  bez peněz nadále budou.

ZDROJ: https://sport.aktualne.cz/fotbal/valachova-pristi-tyden-uvolni-penize-na-provoz-sportovnich-s/r~6756a40a396211e78f16002590604f2e/

 

Valachová Nymburk

 

2) Valachová: Téměř polovina svazů se do nově vypsaného Programu V přihlásila

Bývalá ministryně Kateřina Valachová 2. června vypsala nový dotační neinvestiční Program V, který 80% národních svazů pro jeho nedokonalost společně odmítlo. A ministerstvo však pro ČTK ze dne 13. června v tiskové zprávě tvrdilo, že „…o peníze v nově vypsaném programu zažádala téměř polovina sportovních svazů, které své peníze obdrží do konce června“.

Realita: Ve skutečnosti se přihlásila do nově vypsaného programu pouze necelá pětina sportovních svazů, konkrétně 28 ze 144 svazů. To rozhodně není „téměř polovina“. Kromě Českého svazu cyklistiky a Autoklubu se jednalo spíše o svazy s malou členskou základnou. Dá se například uvést crossminton nebo mažoretky či sport přetahování lanem. Zbytek svazů (116) si po odepření první výzvy vyjednal s MŠMT a s novým ministrem vypsání druhého kola výzvy (23. června), a to již narovnanými podmínkami pro čerpání dotace.

ZDROJ: https://www.sport.cz/ostatni/ostatni/clanek/892610-velke-sportovni-svazy-o-dotace-za-novych-podminek-nezadaly.html

 

3) Valachová: Mluvit o kolapsu sportu je přehnané

15. června vydala bývalá paní ministryně prohlášení, že mluvit v souvislosti s nynější situací ve financování sportu o kolapsu českého sportu je přehnané. Valachová současně vyjádřila lítost nad požadavkem zástupců sportovních spolků a největších svazů rozeslat sportovní dotace z ministerstva podle původního rozdělení dotací zveřejněného ministerstvem vedeným Valachovou letos v únoru. Úřad prý sportovcům opakovaně vysvětlil důvody, které ho vedou k vypsání nového programu.

Realita: Žádný z ministryní uváděných důvodů, proč byl Program V zrušen, nebyl podepřen konkrétním argumentem. A hmatatelné negativní důsledky zastavení financí už se dostavily – kvůli nedostatku peněz nemá ČOS prostředky na provoz sokoloven, v okresech se začínají uzavírat první servisní centra sportu ČUS, které poskytují administrativní podporu klubům a tělovýchovným jednotám. Navíc jsou stále v ohrožení sportovní soutěže, například svaz lyžařů byl nucen mezinárodní federaci oznámit zrušení pořádání tradiční Zlaté lyže v Novém Městě na Moravě, některé svazy zvažují rušení republikových soutěží.

ZDROJE:  http://www.tyden.cz/rubriky/sport/kolaps-sportu-prehnane-mysli-si-ministryne-valachova_434460.html

https://www.sport.cz/ostatni/ostatni/clanek/894320-sport-kolabuje-rusi-se-kempy-pro-mladez-a-dalsi-akce.html

 

4) Valachová: Prostředky pro mládež už ke klubům míří

Po tiskové konferenci České unie sportu dne 20. června přišla Kateřina Valachová s veřejným vyjádřením, že prostředky už míří ke sportovním klubům, kde cvičí  děti a mládež, (Program VIII, pozn. red.). „Nemáme žádnou zpětnou informaci od sportovních klubů nebo oddílů, že by tam byly nějaké problémy. Naopak jsou velmi rádi," řekla Valachová.

Realita: Dvě třetiny klubů ke dni 20. června nebyly doposud vyplaceny. Některé kluby už prohlásily, že musí z nedostatku peněz rušit letní soustředění a další akce, a proti zpoždění dotací do klubů se z oddílů a klubů valí na konání paní ministryně vlna kritiky.

ZDROJ: https://sport.aktualne.cz/svazy-dostanou-dalsi-sanci-zadat-o-penize-druhe-kolo-ma-na-s/r~a2352be455ca11e7b65b0025900fea04/

 

5) Sedm kroků k férovému financování sportu a rejstřík sportovišť

Na stránkách MŠMT vyšel 20. června článek o sedmi krocích k férovému financování sportu. Jedním z bodů bylo, že „byly zakotveny rejstříky sportovišť a rejstřík sportovců. Tyto kroky obsahuje prosazená novela zákona o podpoře sportu, jsou tedy zveřejněny tak, aby byly plně kontrolovatelné a transparentní.“

Realita:  Žádné rejstříky zveřejněné a kontrolovatelné nejsou. To je bohužel transparentní fakt a další lež bývalé paní ministryně. Zkuste si nějaký takový transparentní rejstřík na stránkách MŠMT najít. Nenajdete. Jediným rozsáhlým sportovním rejstříkem v ČR je Informační systém ČUS (https://iscus.cz ), pro členy ČUS, který má v evidenci 7308 tělovýchovných jednot a klubů, 14 752 sportovních oddílů, 994 308 evidovaných členů a 8 363 sportovních zařízení. S ním však paní ministryně při férovém financování sportu nepracovala.

Zdroj: http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/sedm-kroku-k-ferovemu-financovani-sportu

 

MenuX