Logo tiskové zprávy

Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40

Tisková zpráva
10. 2. 2021

Česká unie sportu podporuje prohlášení Hospodářské komory ČR:
Kompenzace pro sportoviště jsou nedostatečná a nespravedlivá

 

Česká unie sportu se připojila k prohlášení Hospodářské komory České republiky, jímž se zásadně ohradila proti podobě, ve které vláda odsouhlasila záměr Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva financí ČR zjednodušit dosavadní systém vyplácení podpor podnikatelům či zaměstnavatelům, jimž vláda zakázala nebo výrazně omezila výdělečnou činnost v souvislosti s opatřeními proti nemoci Covid-19. Podpora má být vyplacena podnikatelům, u kterých došlo k poklesu tržeb o 50 a více procent, přičemž zaměstnavatelé by měli mít nárok na 500 korun za zaměstnance a den.

 

„Česká unie sportu považuje toto rozhodnutí vlády za neobjektivní, nedostatečné a nepřijatelné. Nejedná se totiž o žádné zjednodušení. Naopak – pokud se opatření nezmění, bude to znamenat, že sport se ocitne prakticky bez finanční pomoci státu a náhrada za sportoviště, která jsou uzavřená od října, bude pouze symbolická,“ varuje Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

 

Zástupci České unie sportu, stejně jako například představitelé České komory fitness a provozovatelů sportovišť přitom v týmu Hospodářské komory ČR dlouhodobě vyjednávali už od poloviny loňského prosince s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR o univerzálním a administrativně jednoduchém záchranném programu v podobě kompenzací buď podle poklesu tržeb, nebo souboru nákladových položek. Vláda však tyto návrhy neakceptovala.

 

V případě České unie sportu vzhledem k opakovaně uzavřeným nebo výrazně omezeným provozům středisek Sportovní centrum Nymburk, Plavecký stadion Podolí a Lyžařský areál Zadov se pohybují očekávané ztráty na tržbách v porovnání s předcházejícími lety ve výši desítek milionů korun.

 

„Vyplácení kompenzací podle pouze jediného kritéria, jímž je počet zaměstnanců a které je často zcela odtržené od nemzdových nákladů i výnosů, však není spravedlivé. Tento přístup totiž mj. vůbec nezohledňuje rozdílnost nákladů v různých odvětvích nebo skutečnost, že v době pandemie se snižovaly i stavy zaměstnanců. Na základě vládou navrhovaného systému bychom nyní v případě Zadova obdrželi kompenzaci ve výši zhruba devíti milionu korun. U areálů v Podolí a v Nymburce, které jsou nejen o měsíc a půl déle uzavřené, ale také výrazně větší, postiženější a s mnohem vyššími náklady na provoz, bychom se však s částkou 500 korun na zaměstnance a den nedostali ani na polovinu této sumy. Podobně, nebo ještě mnohem hůře, jsou na tom i provozovatelé dalších sportovišť v České republice, zejména kluby se sportovními areály, a reálně jim hrozí nejen existenční problémy, ale i zánik,“ upozorňuje Miroslav Jansta.

 

Česká unie sportu, jako zástupce 7500 sportovních klubů v ČR, s miliardovým majetkem a více jak milionem členů, proto plně podporuje prohlášení Hospodářské komory ČR, které vyzývá vládu, aby se vrátila k původním principům diskutovaného programu, jenž se bezprostředně týká také sportu a v němž stát bude podnikatelům vyplácet kompenzace buď podle poklesu tržeb, nebo podle souboru nákladových položek.

 

 

 

MenuX