Prohlášení Hejtmanů za hnutí ANO: "Profinancujeme český sport místo paralyzovaného MŠMT ČR."

 

Praha: Hejtmani ANO brání totálnímu kolapsu českého sportu. Sportovním klubům a oddílům nabízejí bezúročné půjčky do doby, než Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR začne po odchodu ministryně Kateřiny Valachové z ČSSD znovu plně financovat sportovní provoz v ČR. Pomoci chtějí zejména dětem a mládeži. Za současnou kritickou situaci viní i premiéra Bohuslava Sobotku, který o blížících se problémech sportovních klubů věděl, ale neřešil je.

 

Květnový kolaps dotačních programů určených pro sport pod správou Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy způsobil zastavení financování českého sportu. Následkem je existenční nejistota většiny sportovních oddílů v České republice. Pro většinu z nich je současné přerušení financování likvidační. Kluby nemají peníze na údržbu sportovišť, přípravu sportovců, a často už nemají peníze ani na práci s dětmi a mládeží. Některé kvůli financím uzavírají svá sportoviště, čímž dětem a mládeži brání pokračovat v jejich sportovních zájmech. Již dnes je jisté, že mnoho dětí a mládeže se na sportoviště z důvodu jejich uzavření v budoucnu nevrátí.  

 

„Aktuální situace nám není lhostejná. Hejtmani zvolení za ANO vyzývají sportovní kluby a oddíly, aby se na ně obrátily, a jsou připraveni těm, které aktuálně kvůli nedostatku financí kolabují, vypomoci bezúročnou půjčkou do doby, než bude Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy opět schopno financovat sportovní provoz v ČR," říká předsedkyně Asociace Krajů ČR a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová. 

 

Hejtmani zvolení za ANO jsou připraveni každému sportovnímu klubu ve svém kraji pomoci překlenovací bezúročnou půjčkou do výše 200 tisíc korun nebo případným navýšením finančních prostředků v rámci sportovních grantů ze svých rozpočtu v příštích letech. 

 

„Takový krok je nezbytný pro udržení českého sportu pro děti, mládež i občany v mnoha obcích," dodává hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

 

Podle něj i dalších hejtmanů za hnutí ANO odstupující ministryně Kateřina Valachová z ČSSD ještě i po vzniku kriminálních problémů na MŠMT ČR české sportovní kluby a oddíly nesystémovými a neuváženými kroky nenávratně připravila o významné finance. Navíc často v situaci, kdy vrcholila jejich aktivita v podobě mnoha sportovních soustředění a investic do modernizací sportovišť.

 

„Jako hejtmani zvolení za ANO se snažíme sportovnímu prostředí pomáhat. Právě Středočeský kraj v tomto týdnu schválil sportovcům finanční prostředky o velikosti 25 milionů Kč. No a v příštím roce bychom rádi tyto prostředky navýšili. Jde nám hlavně o podporu malých tělovýchovných jednot, které se starají o neprofesionální a dětské sportovce. Já osobně jsem překvapena přístupem pana premiéra, který nereagoval na dopisy naší předsedkyně Asociace krajů. Všichni hejtmani se obrátili na premiéra Sobotku s žádostí, aby řešil situaci v paralyzovaném českém sportu. Současná situace vznikla kvůli kriminálním kauzám v úřadu vedeném ministryní z jeho strany. Premiér Sobotka kritický stav v resortu v kompetenci ČSSD ale ignoruje. Bohužel dodnes jsme nedostali uspokojivou reakci", upřesňuje situaci hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

 

 

Česká unie sportu oceňuje pomoc hejtmanů za hnutí ANO a současně vyzývá vedení krajů k vyšší finanční podpoře sportu

Na prohlášení hejtmanů zvolených za hnutí ANO, že poskytnou tělovýchovným jednotám, sportovním klubům a dalším sportovním subjektům bezúročné půjčky až do výše 200 000 korun, aby překlenuly složitou finanční situaci, reagoval Miroslav Jansta, předseda České unie sportu:

„Tento vstřícný krok hejtmanů velice vítáme a nesmírně oceňujeme jako významnou pomoc sportovnímu prostředí. Pro tělovýchovné jednoty a sportovní kluby v regionech je to podaná ruka v pravý čas v období, kdy se ocitly v hluboké finanční krizi, kterou navíc nijak nezavinily, Pro mnohé z nich to znamená záchranu v hodině dvanácté, protože už nebyly dál schopné vyrovnávat se s nedostatkem prostředků a hrozil reálně jejich kolaps.

Chtěli bychom však také apelovat na hejtmany v dalších krajích, aby i oni zvážili formy finanční pomoci svým regionálním sportovním organizacím, jejich členům i organizovaným sportovním aktivitám.

Česká unie sportu současně vyzývá vrcholné představitele krajů, aby ve svých rozpočtech zvýšili objem finančních prostředků, které poskytují na rozvoj regionálního sportu a jeho zázemí. Tato podpora je klíčová nejen pro udržení činnosti sportovních subjektů, ale zejména pro vytváření kvalitních podmínek pro sport mládeže i veřejnosti ve městech a obcích.“

 

MenuX