24.07.2014 - David Kovář
počet přečtení: 1723
vytvořeno 24.07.2014, upraveno 24.07.2014

Startuje liga? To je jen zlomek fotbalu. Hurá na Viktorku a Dobřichov!

24.7.2014  Sport  Strana 19  Komentáře
názor Miroslava Jansty

 

Tak nám zase začíná fotbalová liga! A s ní přijde opět diskuse o násilí na stadionech, o slušnosti diváků a o fotbalové asociaci. Fotbal však není jen pár prvoligových klubů a jejich militantní, takzvaní „fanoušci“, co ve skutečnosti nejsou fanoušky fotbalu, ale vybíječi násilí a agrese. Těch pár klubů se svými „ultras“ jsou jen tisícinou českého fotbalu. To hlavní, co dělá fotbal fotbalem, naštěstí stále lidi přitahuje. Na prvoligových stadionech se toho bohužel odehrává jen zlomek.

 

Dobře jsem si to uvědomil, když jsem potkal kamaráda s ženou a malými dětmi. Říkal, že jde na fotbal na Viktorku. Zděsil jsem se. Na fotbal, a s dětmi!? Vzal mě s sebou. Nebylo to slavné derby, ale fotbalu jsem si užil jako dlouhá léta ne. Žižkov hraje „jen“ národní ligu, ale ochozy měl plné spokojených diváků. Nikdo nekřičel sprosťárny. Báječně, nahlas a slušně se fandilo, kibicovalo. Prostě úžasný zážitek. Zjistil jsem, že na Viktorku chodí stovky stálých diváků, řada z nich se už zná z ochozů, společné fandovství a souznění se dalo nahmatat ve vzduchu. Ano, to je fotbal!

 

Nebo: jel jsem nedávno náhodou skrz nevýznamnou polabskou vesničku. Jmenovala se Dobřichov. Ani ne 800 obyvatel, sotva 300 adres. Na typickém vesnickém fotbalovém hřišti (šatnička, pár laviček místo tribuny…), se hrál zápas. Na chvíli jsem se stavil. Bylo to SK Dobřichov vs. Kozojedy, třetí třída. Dal jsem se do řeči s místními. I v tak malé vsi, jakých jsou po celé zemi stovky a stovky, mají A tým, B tým, dospělé A, dospělé B, starší dorost, starší žáky, mladší žáky… Tisíce odehraných zápasů a spokojených diváků, stovky sportujících mladých lidí. Dobřichov vyhrál 3:1, byla nádherná atmosféra, prima zábava, sousedské popichování patřilo k věci, společné posezení u piva také. Malé děti si hrály, manželky klábosily, pan starosta probral vše potřebné s voliči a představiteli okolních obcí, řemeslníci nabrali zakázky, sousedi si domluvili opravu plotu…

 

Ano, to je také fotbal! Pár zakuklených pitomců, kteří trhají lavičky, devastují stadiony a křičí sprosťárny, je jeho zkázou. Nic víc. Majitelé klubů, kteří tolerují zdivočelé části svých „ultras“, brání tisícům normálních fanoušků vychutnat si sportovní zážitek. Majitelům klubů, co nečinně přihlížejí vulgaritám na adresu vedení českého fotbalu, které obstaralo nejvíce peněz v historii, snad nejde o fotbal a o sport. Sledují zřejmě jiné zájmy. Poškozují tím však všechny. Devastují české sportovní prostředí. Odvádějí lidi od sportu, místo toho, aby je k němu přitahovali.