Logo tiskové zprávy

Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40

Tisková zpráva
5. dubna 2016
 

Česká unie sportu v čele s jejím předsedou Miroslavem Janstou vítá změny, které zazněly v rámci druhého čtení pozměňovacího návrhu vládního návrhu zákona o podpoře sportu. Vedení největšího českého sportovního spolku od počátku kritizovalo především podmínku vzniku registru sportovců, který považovalo MŠMT za nezbytné pro další čerpání dotačních peněz do sportovních spolků. V pozměňovacím návrhu se počítá s upravenou verzí rejstříku, mělo by jít o registr žadatelů-příjemců dotací. Na návrh ČUS stát povede i registr sportovní infrastruktury a to z důvodu lepšího přehledu o existujících sportovištích a jejich stavu i účelného a hospodárného využívání veřejných peněz na rozvoj sportovních zařízení.

 

„Vítáme zejména navýšení státních zdrojů pro podporu sportu pro rok 2017 ve výši 6 miliard, deklarované dnes společně ministryní Valachovou a ministrem Babišem na setkání s předsedy svazů na MŠMT. Ministr financí navíc přislíbil do roku 2020 postupně nasměrovat veškeré výnosy z hazardu ve prospěch sportu, což předpokládá částku ve výši až 9 miliard korun. Obcím plánuje minimálně dorovnat výpadek hazardních peněz navýšenou sumou přes Rozpočtové určení daní. Věříme, že shodu k níž dospěla ministryně školství, mládeže a tělovýchovy s ministrem financí, podpoří i zbytek vlády. ČUS je připravena podílet se na přípravě nové metodiky financování sportu a nabízí k tomu MŠMT veškerou odbornou součinnost k dosažení maximálního transparentního rozdělování peněz. “ říká předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

 

„Registr MŠMT může být třeba podmínkou pro ty, kteří se chtějí ucházet o státní dotace, ale ne plošně pro kohokoliv, kdo se chce věnovat prospěšné spolkové činnosti. Žadatelé o státní podporu by měli státu dodat jakoukoliv informaci, kterou pro přidělení dotace potřebuje znát a stát si ji může ověřit. ČUS nyní spustila veřejný registr svých členů na internetu, v číselné podobě, včetně registru majetku ve vlastnictví či správě členů ČUS. Největší nepořádek v minulosti byl právě v případě dotací do sportovišť. Tímto to lze napravit, “ doplňuje  místopředseda České unie sportu Miroslav Pelta.

 

Zřízení registru není samoúčelné, úzce souvisí se způsobem financování sportu zejména v základních článcích.

 

„Bohužel se ukázalo, že nárůst zdrojů pro svazy se nepromítá do nárůstu zdrojů pro místní TJ a SK. Z využití zdrojů pro sport jednotlivými sportovními svazy, z více než 443 mil. Kč, které sportovní svazy dostaly prostřednictvím ČOV z loterijních prostředků v roce 2014, doputovalo do klubů pouhých 36,6 mil. Kč (tj. 8%). Role místních sportovních klubů je přitom nezastupitelná ve výchově k pohybové gramotnosti dětí a mládeže, pravidelných nesoutěžních pohybových aktivitách dospělé populace, aktivního pohybu seniorů atd. Na tyto činnosti TJ a SK v místech zdroje potřebují a jak se ukázalo v minulých letech od obcí a od sportovních svazů se jich až na výjimky v potřebné míře nedočkaly,“ hájí zájmy tělovýchovných jednot a klubů místopředseda ČUS pro regiony Marek Hájek

 

V rámci druhého čtení vládního návrhu zákona o podpoře sportu zaznělo v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR i doporučení zajistit všechny nezbytné předpoklady a  podmínky pro vznik Ministerstva sportu ČR.

MenuX