Sobotní Prolog úspěšně odstartoval 7. ročník seriálu ČUS Stopa pro život. Bavili se dospělí i děti.

Všechno se má stát ve správný čas. 21. leden se ve Vysočině Areně probudil do slunečného rána, všude třpytivý sníh, pár stupňů pod nulou, perfektně připravené běžkařské tratě i zázemí, prostě ideální den na to, vyrazit ven a zažít něco nového a zábavného. Skvělou příležitost chytilo za pačesy přes 400 amatérských běžkařů, rodin s dětmi i závodníků profesionálů.

Dopoledne patřilo jedinečnému doprovodnému programu a dětským závodům. O první zkušenost z biatlonové střelnice, školy lyžování, prohlídku zázemí Areny a zkrácený biatlonový běh byl už spoustu dní dopředu takový zájem, že pořadatelé museli přistoupit k rezervování účastnických míst předem v jednotlivých časových blocích. Díky tomu, se na všechny, kteří přijeli, dostalo a mohli si zvolenou aktivitu dosyta užít. Ve školičce zasvětily do tajů běžkování začátečníky i pokročilé dvě sympatické trenérky, při střelbě ze vzduchovek na cca 10 m si „střelci“ nechali rádi poradit od místních instruktorů, ale jen velmi neradi opouštěli své „ležky“, aby uvolnili místo dalším.

Před polednem na běžkách vypálily na svou trať děti v jednotlivých kategoriích. Největší a nejroztomilejší zastoupení bylo v kategorii předškolních drobečků, pro které byl Prolog většinou první zkušeností se soutěžením na sněhu. Odpoledne se do Nového Města začali sjíždět účastníci individuálních běžeckých závodů s intervalovým startem na 8 a 15 km, jiní po zaparkování vytáhli z aut nádherná kola s pořádně tlustými gumami – fatbiky. Zatímco 40 fatbikerů vyjelo na svoji 21 km dlouhou trasu ještě za světla a do cíle dorazili většinou bez nutnosti zapnout čelovku na helmě, běžkaře čekal pravý večerní závod za umělého osvětlení s černým exteriérem. Mezi stovkou odvážných amatérských lyžařů náročné trasy Race na 15 km nechyběli závodníci z týmu Rossignol racing, Kasper-SWIX, místní lyžařské oddíly a také reprezentační biatlonový oddíl Canada. Právě kanadští borci nakonec obsadili 3 místa z prvních čtyř v mužské kategorii. Jediný z Čechů, který se dokázal probojovat na stupně, byl třetí Jakub Sikora z Rossignolu.

Vítěz závodu Matthew Neumann měl v cíli radost a nešetřil chválou na organizaci celé akce: „Využili jsme toho, že náš nároďák ve Vysočina Areně už několik dní trénuje. Podmínky jsou tu perfektní, závod se mně i ostatním z týmu moc líbil. Pro mne to byla navíc premiéra, co se týče umělého osvětlení. Perfektně připravená akce, parádní zázemí.“

Mezi ženami byla nejrychlejší Iva Křížovičová z místního biatlonového oddílu, ta přiletěla do cíle s minutovým náskokem před Monikou Pokornou z LO Žďár nad Sázavou.
Iva svůj triumf v cíli zhodnotila takto: „Tratě tu znám opravdu dobře. Podmínky byly skvělé, perfektně připravená trať, krásný den. Jela jsem to v rámci tréninku, musím se ale přiznat, že tak dlouhý závod jsem ještě nikdy neabsolvovala. Soupisku se soupeřkami jsem předem nezkoumala, prostě jsem jela, a ani ne úplně naplno. Z vítězství mám pochopitelně radost, příště přijedu zase.“

Na kratší 8 kilometrové trati, kterou vyhrála opět Kanaďanka, Leilani Tam von Burg, před bývalou lyžařkou a dnes úspěšnou závodnicí na bikách, Denisou Stodůlkovou (Erste Premier Petr Čech MTB) se prvenstvím v mužské kategorii blýsknul Lukáš Kubričan (Rossignol racing). Bývalý juniorský mistr světa na divoké vodě mění v zimě vodu a pádlo za sníh a běžky. Na Vysočině mu dokonce nestačilo zlato z 8 km, přidal k němu 6. místo z 15 km hlavní trasy Race!
Kratší Hobby trasu na 8 km si naordinoval také trenér české biatlonové reprezentace Marek Lejsek: „Měli jsme tu teď s B týmem přípravu před ME, které začíná 25. ledna v polských Dušnikách, takže tohle bylo takové trenérské zpestření pro mě a Tomáše Kašpara :) Času dostat se na běžky je hrozně málo, takže tohle byl asi náš první i poslední letošní závod. Třeba ještě stihnu nějaký „sranda závod“ na jaře... Dával jsem si na 100%, od druhého kola jsem začal tuhnout. Tomáš mě dojel v předposledním kole a pak jsem ho nechal jet ... no né, já už jsem to poslední kolo jel, abych nějak dojel do cíle :) Trať byla těžká. Hobíkům, jako jsem teď i já, to dá pěkně zabrat. O to víc obdivuju, že startujících na patnáctku bylo tolik! Závody pro širokou veřejnost takového typu se mi líbí, každý má možnost porovnat se s profesionály a poloprofesionálními sportovci. To je hezký.“

Prolog je za námi, před námi už tuto sobotu Jilemnická 50. Využijte prvotřídní podmínky letošní zimy a přijeďte si je užít s námi 28. - 29. 1. 2017 do Krkonoš!